Wycieczka samochodem do Pragi – pomysł na weekend

Praga to miasto pełne historii i naturalnego piękna. Znana jest z bogatej kultury, zwłaszcza architektury. Miasto jest domem dla wielu zabytków, które warto zobaczyć. Weekendowa wycieczka samochodem może być zarówno edukacyjna jak i rozrywkowa począwszy od przejażdżek kolejką linową na wzgórze Petřínský vrch po przejazd tramwajem retro, na zwiedzaniu muzeów skończywszy.

Dojazd do Pragi samochodem

Dojazd do Pragi samochodem jest absolutnie bezproblemowy. W zależności, z której części Polski rozpoczniemy nasza podóż, wjedziemy na czeską autostradę numer 10 lub numer 11. Wyjątkiem będą osoby jadące z zachodniej ściany Polski, bo w takim wypadku opłacalne bedzie jazda przez Niemcy, Drezno i nastepnie do Pragi, autostradą numer 8. niezależnie od wybranego warianut konieczne bedzie zakupienie czeskich winiet. Warto również zatroszczyć się o odpowiednie wyposażenie samochodu aby nie otrzymać mandatu za niewłaściwe przygotowanie pojazdu.

Wykup winiety do Czech klikając TUTAJ >>

Weekend w Pradze

Ponieważ przyjechaliście na wypoczynek i zwiedzanie, nie powinniście się spieszyć. Miasto jest duże, a mnogość pięknych miejsc powoduje, że do każdego chce się zajrzeć. Zachęcamy do niespiesznego przemieszczania się po okolicach centrum, tak by nie zabrakło czasu na relaks, poczucie rytmu i klimatu miejsca, w którym się znajdujecie. W związku z tym że Praga jest niezwykle popularna, często jest tam dużo odwiedzających. Przemieszczając się przez miasto niespiesznie, ale uważnie, natkniemy się na wiele ciekawych miejsc, które pozostaną niezauważone dla większości turystów.

Zabytki

Stare Mesto

Niezależnie od planów zwiedzania na pewno odwiedzisz Rynek Staromiejski, na którym dawniej odbywał się średniowieczny targ. Znajdziesz tu Ratusz Staromiejski z platformą widokową i staromodny zegar astronomiczny, na którym zegar wybija co godzinę od 09:00 do 23:00, a także posągi apostołów. Kolejną godną uwagi budowlą jest kościół Matki Boskiej przed Tynem, wzniesiony między XIV a XVI wiekiem, w którym znajdują się najstarsze organy w Pradze. Do zespołu placu należy również barokowy kościół św. Mikulasza (Mikołaja) z XVIII wieku, pomnik kaznodziei i bohatera narodowego Jana Husa, Pałac Kinskich należący do Praskiej Galerii Narodowej, miejsce, w którym znajduje się Galeria Stołeczna – gotycki Dom pod Kamiennym Dzwonem oraz Dom pod Minutą, w którym mieszkał Franz Kafka.

Plac znajduje się w historycznym centrum miasta Staré Město, które jest warte spaceru. W tej okolicy znajduje się również Baszta Prochowa, która była bramą do miasta, ulica Celetna i autentyczna dzielnica żydowska ze starymi synagogami, starym cmentarzem i innymi budynkami. W Starym Mieście można również zobaczyć nowoczesne rzeźby, takie jak słynny Sigmund Freud w wizerunku „Wiszącego człowieka”.

Most Karola

Most Karola nad Wełtawą jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych. Oferuje piękne widoki i ma długą historię. Most ograniczają wieże: Staromiejska, zbudowana w tym samym czasie co most (w XIV wieku), z jednej strony, i Małomiejska z drugiej. Najmniejsza z wież Małego Miasta była częścią Mostu Judyty, na miejscu którego zbudowano Most Karola, ale w XVI wieku została gruntownie przebudowana.

Przechodząc przez most, zobaczysz 30 rzeźb przedstawiających różnych świętych, warto zaznaczyć, że są to kopie, ponieważ oryginały zostały zniszczone podczas powodzi i po odrestaurowaniu są przechowywane w muzeach. Spacer po Moście Karola jest bezpłatny, można też kupić bilety i wejść na wieżę, jeśli ktoś ma ochotę.

Malá Strana

Wybierz się na spacer po Malej Stranie. Budynki zlokalizowane w dzielnicy odzwierciedlają styl gotycki, barokowy i renesansowy. Jedną z najpopularniejszych ulic wśród turystów jest ulica Nerudova, zwana „skansenem” ze względu na bogactwo zachowanych XV i XVII-wiecznych domów. Warto zwrócić uwagę na herby rodowe zdobiące fasady domów jeszcze z czasów średniowiecza. Inna słynna ulica jest uznawana za najwęższą w Pradze, ma 70 cm szerokości, więc posiada nawet sygnalizację świetlną dla pieszych. Ulicę można znaleźć przy pobliskiej restauracji „Vinárna Čertovka”.

Podczas spaceru po okolicy warto zwrócić uwagę na kościół św. Mikulasza z pięknymi zdobieniami oraz pałace na Placu Malostranskim. Kanał „Čertovka” oddziela wyspę Kampa od powiatu. Goście mogą zrelaksować się w barokowym Ogrodzie Vrtbowskim z tarasami (wstęp płatny). Z dzielnicy Malá Strana można wejść na wzgórze Petřín, z którego roztacza się panoramiczny widok na miasto z jego mostami i dachami pokrytymi dachówką. W pobliżu znajduje się stary klasztor Strahov, z doskonałą biblioteką, galerią i restauracją z własnym browarem.

Zamek Praski

Zwiedzanie Zamku Praskiego jest obowiązkowym punktem programu zwiedzania Pragi. Jest to duży kompleks z różnymi budynkami, niegdyś siedziba władców Czech, a obecnie siedziba prezydenta kraju. Do najważniejszych atrakcji Zamku Praskiego należy gotycka katedra św. Wita z wieżą widokową, urocza ulica Zlata z kolorowymi domkami, stary romański Pałac Królewski, starożytna bazylika św. Jerzego, Ogród Królewski i inne ogrody, pałace, świątynie i galeria sztuki. W sumie są to trzy dziedzińce, wokół których rozmieszczone są atrakcje.

Wykup winiety do Czech klikając TUTAJ >>

Koszt biletu zależy od tego, jakie atrakcje obejmuje, zazwyczaj turyści wybierają „mały krąg”. Każdego dnia o godzinie 12.00 odbywa się uroczysta zmiana warty, a w innych godzinach można ją zobaczyć w bardziej swobodnej atmosferze i bez muzyki. Przez zachodnią bramę Zamku Praskiego dojdziemy do Placu Hradczańskiego z jego pięknymi pałacami.

Wyszehrad

Podczas weekendu w Pradze warto wybrać się na wycieczkę do Wyszehradu, X-wiecznej twierdzy położonej nad brzegiem Wełtawy, z której roztacza się spektakularna panorama. Była to przez pewien czas siedziba królów czeskich. Po wojnach husyckich w latach dwudziestych XIV wieku większość budynków została zniszczona i zachowała się tylko romańska rotunda św. Marcina z XI wieku. Wśród budynków wyróżnia się bazylika (katedra) św. Piotra i Pawła, która uzyskała swój neogotycki wygląd w XIX wieku, a w ubiegłym stuleciu dobudowano do niej dwie wieże.