Ceny winiet na Czechy w 2024 r. | Gdzie i jak kupić

Cena winiet na Czechy

Jakie są ceny winiet na Czechy?

Ceny winiet na Czechy w roku 2024 nie różnią się znacząco od tych z poprzednich lat. Znaczącej zmianie uległ natomiast cały system poboru opłat. Od roku 2021 w Czechach obowiązują elektroniczne winiety, oznacza to, że na dobre zrezygnowano z tradycyjnych naklejek, przyklejanych na szybę samochodu. Czeskie winiety można nabyć między innymi:

  • na stacjach benzynowych
  • w oddziałach PZM
  • w sklepach internetowych
  • na stronach czeskiego poboru opłat

Ceny winiet na stacjach

Stacje benzynowe przed polską granicą to często najpopularniejsza forma kupowania winiet. Niestety wiąże się z nią dosyć wysoka cena. Stacje zazwyczaj sprzedają elektroniczne winiety, ale nierzadko w sezonie wiąże się to z oczekiwaniem w kolejce na jej wygenerowanie.

Ceny czeskich winiet na stacjach kształtują się w okolicach 75/80 zł za winietę na 10 dni oraz 115 zł za winietę na 1 miesiąc.

Ceny winiet do Czech w Internecie – sklepy internetowe

Zakup winiet w Internecie to bardzo wygodna forma, która pozwala zaopatrzyć się w winiety jeszcze przed wyruszeniem w podróż. Po opłaceniu zamówienia winiety realizowane są w czeskim systemie, a potwierdzenie wniesienia opłaty wysyłane jest na adres e-mail. Ceny winiet do Czech w Internecie są różne w zależności od serwisu, ale średnio jest to około 72 zł za winietę na 10 dni oraz 99 zł za winietę na 1 miesiąc.

Zamów winiety przez polski serwis.

Płatność kartą, szybkim przelewem BLIK. Skorzystaj ze wsparcia w największym polskim serwisie. Bezpiecznie i wygodnie!

Ceny winiet czeskich w oddziałach PZM

Polski Związek Motorowy również sprzedaje winiety na terenie Polski. Ceny czeskich winiet są dosyć atrakcyjne. Problemem zazwyczaj jest konieczność udania się do centrum miast wojewódzkich, gdzie znajdują się oddziały. Koszty czasu oraz paliwa, które trzeba poświęcić, aby dostać się do oddziału PZM często znacznie przekraczają koszty zamówienia winiet np. online.

Ceny winiet w PZM – czeska na 10 dni to 72,50 zł, na 1 miesiąc – 94,50 zł

Winiety Czechy ceny w przyszłym roku

Czy ceny winiet do Czech zmienią się w przyszłym roku? Decyzje o podwyżkach podejmowane są przez Ministerstwo Transportu w Czechach, najczęściej ma to miejsce pod koniec każdego roku. W tym momencie nie ma informacji o planowanych podwyżkach cen czeskich winiet. Nawet jeżeli dojdzie do ich podniesienia, zazwyczaj są to podwyżki symbolicznie, które nie przekraczają kilku złotych.

Jakie czynniki mają wpływ na cenę winiet?

Na cenę winiet czeskich wpływ ma kilka czynników, takich jak wahania kursów walut lub koszty przewalutowania. Winiety czeskie można zakupić bezpośrednio w systemie poboru opłat. Zakup taki wiąże się z koniecznością opłacenia winiet w CZK, czyli koronie czeskiej. Cena winiety uzależniona jest zatem od kursu po jakim zostanie przewalutowana transakcja. W większości banków w Polsce doliczana jest również prowizja za przewalutowanie zgodna z tabelą opłat i prowizji danego banku.

Ceny czeskich winiet w polskich sklepach internetowych wyrażone są w PLN i zawierają w sobie wszelkie opłaty, prowizje oraz koszty przewalutowań. Cena winiet kupionych u polskich pośredników jest wyższa, ale koszty te są równoważone przez wsparcie i obsługę.