Chorwacja samochodem przez Czechy
Jedną z najpopularniejszych tras do Chorwacji jest ta prowadząca przez Czechy, Austrię i Słowenię. Co roku setki tysięcy Polaków przemierza tę drogę na swoje wymarzone wakacje. Najczęściej na podróż samochodem decydują się mieszkańcy południowej Polski, jadący w rejony półwyspu Istria, miejscowości Rijeka, wyspy Pag, ewentualnie popularnego miasta Zadar – w takim przypadku podróż samochodem trwa ok 10 – 12 godzin. Dla porównania mieszkańcy np. Gdańska chcący dojechać samochodem do Dubrovnika na południu Chorwacji, musieliby jechać nieprzerwanie przez 19 godzin i pokonać ok 1800 kilometrów – w takim przypadku samolot będzie najlepszym rozwiązaniem. 😉
Popularna trasa biegnie przez miejscowości Granica Polski – Cieszyn – Olomouc – Brno – Wiedeń – Graz – Maribor – Zagrzeb – Karlovac – docelowo np. Zadar, Split lub Rijeka i cała Istria 🙂

Zachęcamy do przygotowania się wcześniej do podróży, aby całość trasy przebiegła bezproblemowo. Oto najważniejsze informacje w pigułce, które dotyczą całej trasy z Polski przez Czechy do Chorwacji:
Wyposażenie samochodu
Aby bezproblemowo przejechać trasę do Chorwacji przez 3 kraje należy uzupełnić wyposażenie naszego samochodu. Właściwe wyposażenie nie tylko pozwoli uniknąć mandatu, ale także zwiększy nasze bezpieczeństwo w razie problemów po drodze. Standardowe, wymagane w Polsce wyposażenie samochodu, należy uzupełnić o:
- kamizelki odblaskowe dla każdego pasażera i umieszczone w kabinie samochodu (nie w bagażniku),
- apteczka ratunkowa zgodna z normą DIN 13164,
- gaśnica z atestem,
- komplet narzędzi do wymiany koła (podnośnik, klucz, koło zapasowe lub opony typu Run Flat),
- komplet bezpieczników,
- trójkąt ostrzegawczy,
- komplet żarówek – w dzisiejszych czasach wymiana żarówek w niektórych samochodach jest niemożliwa bez wizyty u mechanika, jednak przepisy mówią o konieczności posiadania kompletu zapasowych żarówek, bez względu na to czy istnieje możliwość ich wymiany na miejscu czy nie.
Przepisu ruchu drogowego w drodze do Chorwacji
Przy wjeździe do danego kraju znajdują się tablice informacyjne dotyczące ograniczeń prędkości. Zachęcamy do bezwzględnego przestrzegania przepisów, gdyż tolerancja fotoradarów jest znacznie mniejsza niż w Polsce. Policja również jest bezwzględna jeżeli chodzi o egzekwowanie prawa – zwłaszcza w stosunku do obcokrajowców.
Czechy
- teren zabudowany – 50 km/h,
- teren niezabudowany – 90 km/h,
- drogi ekspresowe – 110 km/h,
- autostrady – 130 km/h.
Austria
- teren zabudowany – 50 km/h,
- teren niezabudowany – 100 km/h,
- drogi ekspresowe – 130 km/h,
- autostrady – 130 km/h.
Słowenia
- teren zabudowany – 50 km/h,
- teren niezabudowany – 90 km/h,
- drogi ekspresowe – 110 km/h,
- autostrady – 130 km/h.
Opłaty drogowe
Każdy z krajów na trasie do Chorwacji posiada własny system poboru opłat. W Czechach od 2021 roku obowiązuje elektroniczny system winiet, oznacza to, że nie ma już naklejek, które przykleja się na szybę samochodu. W Austrii i Słowenii również dostępne są winiety elektroniczne.
W Czechach dostępne są winiety na:
- 10 dni,
- 30 dni,
- 365 dni.
Austria oferuje winiety na:
- 10 dni,
- 2 miesiące,
- 1 rok.
W Słowenii możemy kupić winiety:
- 7 dni,
- 1 miesiąc,
- 365 dni.
W Słowenii należy zwrócić uwagę na kategorię swojego pojazdu gdyż istnieje rozgraniczenie na kategorię 2A i 2B:
- 2A to samochody z wysokością maski nad przednią osią do 1,3m
- 2B to samochody z wysokością maski nad przednią osią powyżej 1,3m
Winiety można kupić na stacjach benzynowych podczas podróży. Jeżeli nie chcemy martwić się zakupem winiet po drodze, można je zakupić w sklepie online..
Wykup winiety do Czech klikając TUTAJ!
Ceny paliw na trasie do Chorwacji
W Polsce paliwo jest w podobnych cenach do tych na stacjach Słoweńskich – na dzień 26.10.2022 r. średnia cena z wszystkich stacji benzynowych wynosi 6,86 zł/l Pb95
W Austrii – 8,49 zł/l.
W Czechach – 8,36 zł/l.
W Słowenii – 6,87 zł/l.
W Chorwacji – 7,05 zł/l.
Ceny oczywiście ulegają zmianom oraz różnią się w zależności od tego, na której stacji kupujemy. Jeżeli jednak będziemy zmuszeni zatankować samochód najlepiej będzie to zrobić w Słowenii, ponieważ statystycznie paliwo jest tam najtańsze.