Samochodem przez Czechy – wszystko co warto wiedzieć

Widok na Pragę - Czechy

Najważniejsze informacje w pigułce

Najważniejsze informacje, które z pewnością pomogą Ci przejechać samochodem przez Czechy bez problemów. Sprawdź wymagane wyposażenie samochodu, jakie winiety kupic i gdzie to zrobić oraz inne zagadnienia. Pamiętaj również o rekomendowanym ubezpieczeniu turystycznym na czas przejazdu przez Czechy. Ppodróżuj bezpiecznie!

Wyposażenie samochodu w Czechach

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach jest znacznie bardziej rygorystyczne. Niestety czeska policja kontroluje skrupulatnie wszystko to, co powinno znaleźć się w naszym pojeździe i wypisuje mandaty za uchybienia w tym temacie. Jeżeli będziesz podróżować przez Czechy, koniecznie sprawdź co będzie Ci potrzebne, aby podróżować bez problemów. Wymagane wyposażenie samochodu w Czechach:

 • apteczka,
 • kamizelka odblaskowa dla pasażera (wszystkie umieszczone w kabinie),
 • gaśnica,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • komplet żarówek,
 • zapasowy bezpiecznik,
 • koło zapasowe + klucz + podnośnik (lub opony typu Run Flat),

Wymagane dokumenty

Obowiązujące wyposażenie w Czechach, to także wymagane dokumenty, w tym przypadku nie ma dużych różnic w stosunku do tego, co znamy z Polski. Posiadając komplet polskich dokumentów, nie będzie problemów podczas ewentualnej kontroli policji. Podczas podróży przez Czechy należy zabrać ze sobą:

 • dowód osobisty lub paszport ważne jeszcze przez 6 miesięcy,
 • ubezpieczenie OC,
 • dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym pojazdu,
 • prawo jazdy,
 • w przypadku wyjazdu samochodem firmowym warto mieć przy sobie upoważnienie od firmy leasingowej napisane w języku czeskim.

Winiety – Opłaty drogowe w Czechach

Winiety do Czech mają postać elektroniczną. Opłata dokonywana jest w czeskim systemie poboru opłat. Potwierdzeniem uiszczenia opłaty jest PDF wysłany na adres e-mail, zawierający dane samochodu oraz podróży (numer rejestracyjny pojazdu, kraj rejestracji pojazdu oraz daty ważności winiety).

Dostępne są trzy rodzaje winiet:
– na 10 dni
– na 30 dni
– na 365 dni

Za brak wykupionej winiety policja wystawia mandaty, które należy opłacić podczas kontroli policyjnej gotówką. Mandaty za brak ważnej winiety w Czechach mogą sięgać kwoty do ok. 1200 zł, najczęściej jest to jednak ok. 400 – 600 zł. Ważne aby posiadać ze sobą potwierdzenie wykupienia winiety, czyli wysłany na email PDF z danymi transakcji. Potwierdzenie można wydrukować lub zachować w telefonie.

Zamów winiety do Czech online.

Płatność kartą, szybkim przelewem BLIK. Skorzystaj ze wsparcia w największym polskim serwisie!

Przepisy drogowe

Najważniejsze przepisy drogowe:

 • prędkość w terenie zabudowanym to max 50 km/h, na autostradach max 130 km/h,
 • dopuszczalny limit alkoholu we krwi to 0,3 promila,
 • wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy,
 • światła należy mieć włączone przez całą dobę,
 • korzystanie z telefonu podczas jazdy jest zabronione.
 • dzieci do 36 kg lub też o wzroście poniżej 150 cm mogą podróżować wyłącznie na tylnych siedzeniach w specjalnym foteliku.

Co i ile można przewieźć przez Czechy

Przez granicę czeską można przewieźć dowolną liczbę produktów przeznaczonych na własny użytek. Możesz również przewieźć 10 litrów wódki, 110 litrów piwa, 800 sztuk papierosów. W przypadku papierosów oraz alkoholu nie musisz udowadniać, że te produkty są na Twój użytek – wystarczy, że nie przekroczysz dozwolonych limitów.

Ubezpieczenie samochodu

OC – W Czechach akceptowane jest polskie ubezpieczenie OC. Nie ma potrzeby wyrabiania Zielonej Karty, gdyż kwestie te regulują międzynarodowe umowy między Czechami i Polską.

AC – Polscy ubezpieczyciele co do zasady akceptują szkody, które miały miejsce w Czechach. Warto jednak upewnić się czy w Twoim towarzystwie ubezpieczeniowym nie ma zapisów o wyłączeniu poszczególnych krajów. Uwagę na to warto zwrócić zwłaszcza posiadając pakiet Minicasco. Dane te zawarte są w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Umowy.

ASSISTANCE – Tu kwestia jest całkowicie indywidualna i zależy od wykupionego pakietu od ubezpieczyciela. Ważne są dwa podstawowe zapisy, czyli ilość kilometrów pozwalająca na holowanie do Polski oraz lista krajów wykluczona z świadczenia tej usługi (Czechy w zdecydowanej większości są na listach krajów świadczenia usługi Assistance).

Wymagane ubezpieczenie turystyczne

W Czechach nie ma obowiązku posiadania dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, jednak jego wykupienie jest rekomendowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Polsce. Ma to związek z stopniem refundacji usług medycznych w każdym z krajów. Polski NFZ finansuje leczenie w takim stopniu w jakim finansowane jest przez system opieki danego kraju. Istnieje zatem ryzyko, że dana usługa nie jest finansowana w czeskim systemie, mimo, że w Polsce jest w pełni pokrywana. W takich sytuacjach należy opłacić usługę z własnej kieszeni lub pokryć ją z dodatkowego ubezpieczenia turystycznego.


Sprawdź najlepsze oferty ubezpieczeń turystycznych i zamów online w 2 minuty!