Jak wyglądają czeskie winiety?

Droga w Czechach

W Czechach jest ponad 1200 kilometrów dróg płatnych, docelowo ma ich być ponad 2100 km. Płatności za przejazd dokonuje się poprzez zakup oficjalnych winiet, które od roku 2021 mają postać elektroniczną. Winiety można zakupić bezpośrednio, biurach PZM oraz w sklepach internetowych.

Jak wyglądają winiety do Czech?

Winieta czeska ma postać elektroniczną, jako dowód wpłaty otrzymujemy potwierdzenie PDF, które należy mieć przy sobie. Potwierdzenie PDF to dowód wykonania opłaty i często policja czeska dokonuje kontroli. Potwierdzenia nie trzeba umieszczać w widocznym miejscu. Kontrola w trasie odbywa się za pomocą kamer umieszczonych przy drodze, które skanują numery rejestracyjne i sprawdzają w bazie, czy została wykonana płatność.

Zamów winiety przez polski serwis.

Płatność kartą, szybkim przelewem BLIK. Skorzystaj ze wsparcia w największym polskim serwisie. Oficjalne potwierdzenie PDF

Ważna informacja: Policja kontroluje winiety (potwierdzenia PDF) również na granicy, nie oznacza to jednak, że brak kontroli przy wjeździe do kraju zwalnia nas z obowiązku posiadania opłaconej winiety

Jak działają winiety czeskie?

  • Aby dokonać zakupu udaj się do sklepu internetowego z winietami i wybierz interesującą Cię winietę.
  • Podczas składania zamówienia musisz podać kraj rejestracji pojazdu, numer rejestracyjny pojazdu oraz datę rozpoczęcia ważności winiety.
  • Po opłaceniu zamówienia (najczęściej do 2 godzin) otrzymasz potwierdzenie opłacenia winiety, wykonane w czeskim systemie poboru opłat.
  • W ten sposób podane przez Ciebie dane zostają zapisane w bazie danych czeskiego systemu kontroli pojazdów na drogach płatnych.
  • Kontrola odbywa się poprzez skanowanie numerów rejestracyjnych samochodów podróżujących po drogach płatnych i sprawdzanie czy dany numer uiścił opłatę / wykupił winietę.

Dla jakich pojazdów potrzebne są winiety?

Obowiązek opłacenia autostrad jest nałożony na każdy samochód do 3,5 t. Jeżeli pojazd ciągnie przyczepę, nie trzeba kupować dodatkowej winiety, ponieważ decyduje DMC pojazdu ciągnącego. Jeżeli DMC pojazdu przekracza 3,5t. należy wykupić tzw. czeskie „myto”, czyli opłaty dla pojazdów powyżej 3,5t. W Czechach za autostrady nie muszą płacić motocykliści.

Dostępne są winiety na 10 dni, 30 dni oraz na 365 dni.