Wysokość mandatów w Czechach | Tabela opłat

Samochód policyjny w Czechach

Mandaty w Czechach

Zanim wjedziesz samochodem na terytorium Czech, sprawdź jakie mandaty grożą Ci za brak przestrzegania przepisów drogowych. Tabela przykładowych opłat zawiera zestawienie najpopularniejszych wykroczeń oraz szacunkową kwotę mandatów. Wysokość kar podana jest w PLN, dlatego ostateczne wartości mogą się nieznacznie różnić w zależności od kursów walutowych. Tabela została przygotowana zgodnie z czeską ustawą o ruchu drogowym, aktualną na rok 2023.

Jeżeli chcesz wykupić czeskie winiety kliknij TUTAJ

Przekroczenie prędkości

WykroczenieWysokość mandatu
Przekroczenie prędkości o 40 km/h i więcej
na terenie gminy.
od 900 zł do 2000 zł
Przekroczenie prędkości o 50 km/h i więcej
poza terenem gminy.
od 900 zł do 2000 zł
Przekroczenie prędkości od 20 km/h do 39 km/h
na terenie gminy.
od 450 zł do 900 zł
Przekroczenie prędkości od 30 km/h do 49 km/h
poza terenem gminy.
od 450 zł do 900 zł
Przekroczenie prędkości od 2 km/h do 19 km/h
na terenie gminy.
od 270 zł do 450 zł
Przekroczenie prędkości od 2 km/h do 29 km/h
poza terenem gminy.
od 270 zł do 450 zł

Jazda pod wpływem alkoholu

WykroczenieWysokość mandatu
Jazda pod wpływem alkoholu do 0,3 promilaod 450 zł do 3600 zł (możliwość utraty prawa jazdy od 6 m-cy do 1 roku).
Jazda pod wpływem alkoholu do 0,3 promilaod 450 zł do 3600 zł + 7 pkt. karnych (możliwość utraty prawa jazdy od 6 m-cy do 1 roku).
Odmówienie przeprowadzenia badania na obecność alkoholuod 4500 zł do 9000 zł

Inne wykroczenia

WykroczenieWysokość mandatu
Poruszanie się pojazdem niesprawnym technicznieod 900 zł do 1800 zł
Niezatrzymanie się na znaku STOP lub czerwonym świetleod 450 zł do 900 zł
Brak fotelika dziecięcegood 270 zł do 450 zł
Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwaod 270 zł do 450 zł
Jazda z telefonem w rękuod 270 zł do 450 zł
Parkowanie w miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnychod 900 zł do 1800 zł
Korzystanie z antyradaruod 900 zł do 1800 zł
Wyprzedzanie w miejscu niedozwolonymod 900 zł do 1800 zł

Najczęstsze powody mandatów w Czechach

W Internecie można znaleźć wiele informacji na temat zasad panujących na drogach w Czechach. Wiele z nich niestety opartych jest doświadczeniach kierowców, a nie przepisach prawa o ruchu drogowym, co niestety może skończyć się mandatem. Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych błędów, które są popełniane przez polskich kierowców i mogą skutkować mandatem karnym.

1. Przekroczyłeś prędkość tylko o 3 km/h?

W Polsce przyzwyczailiśmy się do tego, że fotoradary ustawione są z pewną tolerancją – 10 km/h, 15 km/h a czasem nawet 20 km/h. Niestety w Czechach tak dobrze już nie jest. Można powiedzieć, że w Czechach nie wolno przekraczać prędkości i kropka. Fotoradary reagują już przy jeździe o… 3 km/h szybciej niż obowiązujące ograniczenie. Informacja ta jest szczególnie ważna dla osób, które jadą do Chorwacji, ponieważ przed wjazdem do popularnego tunelu znajduje się fotoradar, na który najczęściej „nadziewają” się kierowcy. W następstwie tego kierowcy otrzymują mandaty od 100 zł wzwyż. Policja mierząca prędkość pojazdów również stosuje podobną zasadę i nie warto dyskutować o tym, że to tylko 7 km/h więcej – Czechy to inny kraj i panują tam inne zasady. Podsumowując – nie przekraczaj prędkości… i kropka. 🙂

2. Błędne dane podczas wykupowania winiety

W związku z tym, że od 2021 roku w Czechach obowiązuje elektroniczny system poboru opłat – kontrole dokonywane są za pomocą kamer umieszczonych przy drogach. Kontrola polega na odczytaniu numeru rejestracyjnego pojazdu i sprawdzeniu w systemie czy dany numer rejestracyjny ma opłaconą winietę. Koniecznie posiadaj przy sobie powierdzenie zakupu winiety.

Najczęstsze błędy to podanie złego numeru rejestracyjnego pojazdu podczas wykupowania winiety lub podanie złego kraju rejestracji pojazdu. Zachęcamy do sprawdzenia czy dane wprowadzone podczas zamawiania są poprawne i zgodne z dowodem rejestracyjnym samochodu. Po otrzymaniu mandatu nie ma możliwości odwołania się z powodu literówki lub prostej pomyłki.

Zamów winiety online i uniknij mandatu.

Płatność kartą, szybkim przelewem BLIK. Skorzystaj ze wsparcia w największym polskim serwisie. Bezpiecznie i wygodnie!

3. Niekompletne wyposażenie samochodu

Słynne kamizelki odblaskowe (a w zasadzie ich brak) były powodem mandatów więcej razy niż można się spodziewać. Czechy to jeden z najbardziej wymagających krajów jeżeli chodzi o wymagane wyposażenie samochodu. Przypomnijmy, że w Polsce wymagane są trójkąt ostrzegawczy i gaśnica – reszta to tylko rekomendowane wyposażenie. W Czechach wymagane prawem wyposażenie jest znacznie bardziej obszerne – zobacz aktualną listę wyposażenia.